“Tiltiņs” balstīts uz zobiem
Ar tiltiņu iespējams rekonstruēt kā vienu, tā vairākus zaudētus zobus gan žokļa sānu, gan priekšējā daļā. Visizplatītākais šī risinājuma pielietojums ir viena atsevišķa trūkstoša zoba rekonstrukcijai, kad tiek izgatavots trīs vienību (kroņu) tā saucamais tiltiņš uz zobiem, jo tā konstrukcija atgādina tiltu. Tiltiņa galējie kroņi katrā pusē tiek uzmaukti uz esošā zoba, savukārt tiltiņa starpdaļas kronis vizuāli aizpilda zaudētā zoba vietu zobu rindā. Protezēšanas gaitā tiek būtiski noslīpēti konstrukcijas balsta zobu audi, tāpēc, ja slīpēšanai pakļautie zobi ir dzīvi un neplombēti, lai samazinātu bioloģisko cenu par zoba rekonstrukciju, kā alternatīvu nepieciešams apsvērt zoba rekonstrukciju, izmantojot zobu implantu!
Lai veiktu zaudētā zoba rekonstrukciju, izmantojot uz zobiem balstītu “tiltiņu”, būs nepieciešamas 3-4 vizītes pie zobārsta protēzista, kuru laikā tiks ņemts nospiedums, veikta zobu slīpēšana, piemērīts tiltiņa karkass, piemērīta neglazēta keramika un nodota gatavā konstrukcija, veicot tās cementēšanu pie balsta zobiem.
Tiltiņa konstrukciju veido divas daļas: karkass, kas nodrošina konstrukcijas slodzes nestspēju, un keramika, kas tiek uzklāta uz karkasa ar mērķi maskēt karkasu un vizuāli imitēt dabīga zoba kroņa izskatu. Tieši karkasa materials ir tas, kas nosaka protezēšanas estētiskās robežas. Metālkeramikas kroņu gadījumā, karkass tiek atliets no hroma un kobalta sakausējuma, kas ir pelēkā metāla krāsā, būtiski apgrūtinot tā maskēšanu, izmantojot gaišu keramiku.
“Tiltiņa” konstrukcijas ilgtermiņa prognoze ir 5 līdz 10 gadi. “Tiltiņa” nesāšanas laikā ir jāveic regulāra tā stāvokļa inspekcija pie zobārsta protēzista un jāievēro rūpīga mutes dobuma higiēna. Kā raksturīgākās komplikācijas šādām konstrukcijām ir minamas balsta zobu zaudēšana kariesa rezultātā, atcementēšanās, balsta zobu kustīgums, kas noved pie zoba zaudēšanas, “tiltiņa” lūzums, kā arī balsta zobu lūzums. Diemžēl vairumā gadījumu, ja iestājas kada no šīm komplikācijām, tiek zaudēti abi balsta zobi un zobu rekonstrukcija (jau 3 blakusesošu) ar uz zobiem balstītām konstrukcijām reti kad ir iespējama. Turpmāk vienīgā neizņemamā zobu rekonstrukcijas alternatīva parasti ir implantācija.
METODES ALTERNATĪVA: zaudētā zoba aizvietošana, izmantojot zobu implantus!



