Izņemamā protezēšana – zobu platītes

 

Izņemamo protezēšanu pazīstam ar apzīmējumu zobu “platītes”. Zobu platītes ir viena no zobu rekonstrukcijas alternatīvām kā pilnīga zobu trūkuma, tā daļēja zobu trūkuma gadījumā. Ar platītes palīdzību var rekonstruēt arī vienu zaudētu zobu. Izņemamā protezēšana, neskatoties uz to, ka tas ir viens no lētākajiem protezēšanas veidiem, var sniegt labu rezultātu dažādās klīniskajās situācijas, ja metodes iespējas tiek novērtētas saprātīgi. Dažādu veidu izņemamā protezēšana var būt par alternatīva neizņemamai protezēšanai, situācijās, kad atlikušo zobu skaits ir nepietiekams, lai tos izmantotu, kā balstus neizņemamiem “tiltiņiem”. Zobārstniecības klīnikā CityDental ir pieejami visi izņemamās protezēšanas veidi.

 

Plastmasas parciālās plates

Plastmasas parciālās plates tiek izmantotas daļēja zobu zaudējuma gadījumā un ir vislētākais zobu protezēšanas veids. Parciālo plastmasas platīšu priekšrocības ir iespēja papildus pievienot zobu kroņus, ja tiek zaudēti vēl kādi zobi, tomēr šo platīšu fiksācijas līmenis un izmēri ir iemesls, kāpēc ar tām sarast kā fiziski, tā psiholoģiski ir pietiekami grūti. Platītes var izgatavot no mīkstās vai cietās plastmasas bāzes. Mīkstās plastmasas bāzes platīšu izmantošanas aktualitāte šobrīd mazinās, jo pareizi un kvalitatīvi izgatavotas cietās plastmasas bāzes plates ir pacientiem komfortablākas lietošanā un ērtākas kopšanā.

 

Parciālās plates ar plastmasas bāzi nereti kosmētiskajos nolūkos tiek izmantotas kā pagaidu risinājums pēc zobu implantu ievietošanas to dzīšanas laikā.

 

Parciālo plastmasas platīšu viena no alternatīvām ir lokveida protēzes, kuru konstrukcija ir smalkāka, izmērs mazāks un to fiksācijas līmenis ir augsts, tomēr to lietošanai atlikušo zobu stāvoklim ir jābūt labam, jo tie tiek izmantoti, kā papildus fiksācijas elementi. Lokveida protēžu izmaksas ir augstākas par plastmasas bāzes platītēm, tomēr arī ieguvums ir ievērojami lielāks un pacientiem tās ir daudz komfortablākas un ērtākas lietošanā.

 

Totālās plates

Totālās plates ir ekonomisks risinājums pilnīgā zobu zaudējumu gadījumā kādā no žokļiem. Plates izgatavošanai būs nepieciešamas 5 vizītes 7-10 darba dienu laikā. Izmantojot šī veida protēzes, ir jārēķinās ar adaptācijas perioda nepieciešamību, līdz jutīsieties pietiekami komfortabli. Lai saglabātu nēsāšanas komfortu, tās regulāri ir jāmodificē (jāpārbāzē) un, paejot 10 gadu periodam, noteikti jāizgatavo jaunas. Gadiem ejot situācija mutē mainās un vecā plate vienkārši neturas vietā, berž un rada diskomfortu, jo tā vairs neatbilst faktiskajai mutes dobuma anatomijai. Kvalitatīvai, no labiem un mūsdienīgiem materiāliem izgatavotai, augšžokļa plate vietā turas labi, jo veidojas “piesūkšanās” fiksācija.   Biežas ir sūdzības par apakšžokļa platīšu vājo fiksāciju, taču vienīgais risinājums ir izmantot implantoloģijas sniegtās iespējas, izgatavojot uz implantiem fiksētu izņemamu pārklājprotēzi. Vienkāršākais risinājums ir divu implantu ievietošana apakšžoklī un esošajā platē, ja tā ir kvalitatīva un atbilstoša, iestrādāt bumbiņveida fiksacijas elementus. Lasīt vairāk!

 

Lokveida protēzes

Lokveida protēze ir pats labākais iespējamais risinājums izņemamajai protezēšanai daļēju zobu zaudējuma gadījumā. Tās konstrukcija ir smalkāka, izmēri mazāki un fiksācija līmenis daudz labāks par plastmasas parciālajām platēm. Lokveida protēžu izmantošanas iespējas ierobežo nosacījums, ka nepieciešams pietiekams skaits atlikušo zobu un tiem jābūt stabiliem, lai tos varētu izmantot kā fiksācijas punktus. Lokveida protēze nodrošina labu protēzes fiksāciju mutē un salīdzinoši nelielo izmēru dēļ tā minimāli nosedz mīkstos audus, kā arī ir vizuāli nemanāma. Pacienti ir pārsteigti, cik šis risinājums ir komfortabls salīdzinājumā ar citiem!

 

Lokveida protēzes bāzi iespējams izgatavot no diviem materiāliem: metāla un balta plastikāta. Vairumā klīnisko gadījumu saprātīgākā izvēle ir izvēlēties metāla bāzi. Baltā plastikāta detaļas ir biezākas, fiksācijas skavas ievērojami lielākas, pastāv protēzes lūzumu risks, tāpēc klīniskā izmantošanas iespējas ir ļoti ierobežotas. Pastāv viedoklis, ka baltā plastikāta izmantošanai ir estētisks ieguvums, tomēr prakse rāda, ka tas tiek pārvērtēts, jo metāla bāzes protēzes konstrukcija ir smalkāka, tātad mazāk jūtama un vieglāk pierast, savukārt metāla skavas iespējams izvietot tā, ka tās vizuāli nav redzamas.

 

Lokveida protēze gadījumos, kad zaudēti sānu zobi, ir laba un ekonomiska alternatīva zobu implantācijai.

 

 

 

 

valplast_full Izņemamās totālās plates c_69full