Protezēšana uz implantiem – jautājumi un atbildes

 

Kā zobu kroņi stiprinās pie implanta?

Izgatavotais kronis pie zobu implanta stiprinās izmantojot īpašu starpdetaļu – abatmentu, kas katrai implantu sistēmai ir atšķirīga un tās nav savstarpēji savietojamas. Katrai klīniskajām situācijai ir nepieciešams abatments ar noteiktiem izmēriem, ģeometrisko formu, leņķi. Viens no aspektiem, kas raksturo labu implantu sistēmu, ir iespēja izvēlēties nepieciešamajiem parametriem visatbilstošāko detaļu no rūpnieciski izgatavotām standarta detaļām. Vienkāršākām implantu sistēmām šāda iespēja var būt ierobežota vai nepastāvēt vispār.

 

No kāda materiāla tiek izgatavoti abatmenti?

Vairumā gadījumu tiek izmantoti abatmenti , kas pilnībā ir izgatavoti no titāna sakausējuma, tomēr estētiskajās zonās (ja rekonstrukcijas vieta ir redzama smaidot) jāizvēlas abatmenti, kam fragments, kas paliek ārpus implanta, ir izgatavots no cirkonija oksīda vai e.max keramikas. Šāda izvēle nodrošinās estētiku, kas nebūs atšķirama no dabīgajiem zobiem.

 

Kā zobu kroņi stiprinās pie abatmenta?

Zobu kroņi pie abatmenta tiek pieskrūvēti vai pielīmēti ar īpašu cementu. Katrai no šīm metodēm ir savas priekšrocības un iespējamie riski. Izvēli par labu vienam vai otram izdara zobārsts protēzists, izvērtējot klīnisko situāciju.

 

Kādi ir vislabākie abatmenti?

Atsevišķās situācijās vislabākie abatmenti būs tie, kas izgatavoti individuāli. Tas nozīmē, ka tie visprecīzāk atbildīs esošajai audu anatomijai rekonstrukcijas vietā un mazinās iespējamos ilgtermiņa riskus, ko var izraisīt detaļu neprecizitāte. Tomēr daudzos gadījumos laba rezultāta sasniegšanai ir pietiekami ar to detaļu izvēli, ko nodrošina implantu sistēmu ražotājs (pie nosacījuma, ja šāda izvēle vispār tiek piedāvāta un tā ir pietiekami plaša).

 

No kāda materiāla izgatavotie kroņi ir vislabākie?

Dažādām klīniskajām situācijām tas, ko var novērtēt kā vislabāko izvēli, var atšķirties. Sānu zobu rajonā tradicionāla izvēle ir metālkeramikas kroņi, savukārt estētiskajā zonā vienmēr ir nepieciešams apsvērt vai vislabākā rezultāta sasniegšanai nav jāizvēlas cirkonija oksīda vai e.max keramikas kroņi. Atsevišķos gadījumos rekomendēta izvēle ir par labu plastmasas vai kompozītmateriāla zobu kroņiem, jo īpaši, ja runa ir par lielu rekonstruējamo zobu skaitu vienā vai abos žokļos.

 

Kādas ir rekonstrukcijas iespējas, ja zaudēti visi zobi?

Ja runājam par zobu implantoloģiju, tad ir iespējami divi principiāli atšķirīgi risinājumu veidi – izņemamas vai neizņemamas konstrukcijas. Izņemamās konstrukcijas daļēji balstās uz 2 vai 4 implantiem un daļēji uz smaganām un mīkstajiem audiem. Savukārt neizņemamās konstrukcijas balstās tikai uz implantiem, tās praktiski nenosedz mīkstos audus un kā funkcionāli, tā estētiski pilnībā imitē dabīgos zobus. Neizņemamu konstrukciju balstīšanai , lai rekonstruētu visu zobu rindu, nepieciešami vismaz 6-8 implanti, tāpēc viens no kritiskajiem jautājumiem, pieņemot lēmumu par rekonstrukcijas veidu, ir atbilstoša kaula apjoma esamība, lai nodrošinātu nepieciešamo implantu skaita pozicionēšanu protokolam atbilstošā simetrijā.